Co byste na vašem domě měli udělat v září před topnou sezónou?

Co na domě udělat před topnou sezónou? Zimní měsíce s sebou přinášejí značná nebezpečí pro náš dům. Popraskané okapy, rampouchy ze střechy, zatékání děravou střechou nebo nefungující kotel na topení. A v každém případě velký nárůst nákladů na topení. Tady je několik dobrých rad, jak úklady zimního počasí co nejvíce eliminovat.

Topný systém

Nechte si ještě před topnou sezónou zkontrolovat zdroj tepla. Odborník prohlédne kotel na tuhá paliva nebo plyn. Plynové kotle je nutno nechat prohlédnout a vyčistit alespoň jednou za dva roky. Není nic horšího, než když se objeví porucha v době silných mrazů. Zákon schválnosti říká, že to je velmi pravděpodobné. Objednejte si prohlídku teď, s nástupem podzimu už to nemusíte stihnout.

Zanesený komín při topení uhlím či dřevem způsobuje špatné hoření a v nejhorším případě vznícení sazí. Ještě větší nároky mají plynové kotle, kde se požaduje čistota komínových průduchů a dobrý tah. Od letošního roku je povinností majitele nemovitosti nechat pravidelně udělat revizi komínů. Bez potvrzení o revizi pojišťovna v případě požáru neplní.

Okna a dveře

Teplo významně uniká špatně utěsněnými dveřmi a okny. Nejen z obytných místností, ale třeba i z garáže nebo ze sklepa či půdy. Špatně utěsněnými okny a dveřmi může unikat až 20% tepla. Co s tím? Výměna oken a dveří je nákladná a vyžaduje dlouhou dobu. Tu již nyní nemáme. Je tedy jiné řešení? Úniku tepla můžeme zabránit alespoň provizorně. V obchodech dostaneme řadu různých samolepících těsnicích pásek. A jeden dobrý tip. Nechte si zpracovat návrh na výměnu oken a vstupních dveří. Realizaci můžete odložit.

Střecha

Střecha je v zimě nejvíce v permanenci. Podívejte se, zda máte v pořádku krytinu, plechové úžlaby, okapy. Okapy zbavte nečistot, aby nepřetékaly při tání sněhu. I malé vady se vlivem mrazu mohou stát zásadními. Totéž platí i o podstřešní fólii a tepelné izolaci. Vlhkost způsobená zatečením snižuje tepelně izolační vlastnosti. Opravte netěsnou fólii alespoň provizorně, třeba přelepením lepící páskou.

Strop

Třetina tepla z obytných prostor uniká stropem, ať už zvoleným materiálem ve stropu nebo prouděním přes netěsnosti. Ohřátý vzduch je lehčí, stoupá ke stropu a hledá skulinky do volného prostoru. Většinou je najde. Tyto tepelné ztráty představují zhruba 30 % celkových tepelných ztrát domu. Lze to vyřešit velmi rychle bez nároku na okamžitou investici. Nejlepší metodou izolace stropu je systém MAGMARELAX®.


Pochvalte nás přátelům

Velká soutěž

Novinky a zajímavosti

Novinky a zajímavosti

ZDARMA na Váš email

zadejte Váš email, prosím

Pro využití online dotazu je nutný souhlas

Odhlášení z odběru

Už nechcete dostávat novinky a soutěžit o hodnotné ceny?

Odhlásit se