Tento první prázdninový měsíc se můžeme těšit pohledem na bohatě kvetoucí zahrádku. Za péči, kterou jí musíme věnovat, se nám ovocné stromy a keře odvděčí bohatou úrodou. Máme také poslední možnost sklidit jarní zeleninu a zaséváme její podzimní druhy.
Zeleninová zahrada
- Sklízíme poslední jarní zeleninu. Uvolněné záhony, ze kterých jsme sklidili zeleninu, mělce okopeme, zbavíme zbytků zeleniny a případných plevelů a uhrabeme. Tak jsou připraveny pro případné další výsadbu.
- Mimořádnou péči bychom měli věnovat snadno pěstitelnému póru a také pastináku. Pór musí mít dostatek místa k rozrůstání, jednotlivé rostliny by proto od sebe měly být vzdálené zhruba 15 cm. Pastinák, který může v kuchyni nahradit petržel, celer a dokonce i mrkev, musíme v červenci znovu projednotit.
- Cibuli a česnek již nezaléváme. Dozrají-li v sušší půdě, budou lépe skladovatelné.
- Pokud u cibule a česneku začnou poléhat natě a rostliny žloutnout, sklidíme je. Nejprve je necháme asi týden ležet na záhoně, pak je očistíme a osušíme. Poté je ještě 3-4 týdny sušíme venku pod přístřeškem. Až potom natě u cibule ukroutíme a u česneku odstřihneme.
- Okurky, papriky a rajčata chráníme proti mšicím, třásněnkám a molicím, celer proti houbové skvrnitosti a pozdní košťálovou zeleninu proti plodomorce zelné.
- Koncem července začínáme s výsevem špenátu pro podzimní sklizeň.
Bylinková zahrada
- Při sklizni bazalky si vždy necháme několik rostlin do zásoby. Nesklidíme tudíž celou úrodu zároveň. Bazalka potřebuje také pravidelnou zálivku, pak nám keřík bude poskytovat čerstvé lístky až do prvních mrazíků.
- Stříháme majoránku, šalvěj, petržel kudrnku, celerovou nať, kerblík, libeček, využijeme je čerstvé, ale nezapomeneme si také nasušit zásoby na zimu.
Ovocná zahrada
- Letní odrůdy jablek už dozrávají. Necháme je však na stromě až do konzumace, neboť utržená brzy ztratí svěžest i chuť.
- Pravidelně sbíráme spadané a hnijící ovoce. V případě, že jej likvidujeme v asanační jámě, zasypáváme ho páleným vápnem.
- Ovocné stromy za suchého počasí zaléváme sice méně často, ale o to vydatněji, aby se vláha dostala až ke kořenům.
- Do předem připravených záhonů vysazujeme nové jahodníky. Jejich kořeny ošetříme proti kořenovým plísním.
- Půdu kolem stromů kypříme a zbavujeme ji plevele.
Okrasná zahrada
- V červenci se na své zahradě můžeme pokochat pohledem na kvetoucí ibišky, hortenzie, třezalky, kopretiny, levandule, kosatce, lekníny, muškáty, jiřiny, lilie nebo slunečnice.
- Zvláštní péči bychom měli věnovat růžím. Je pravý čas k jejich očkování a řízkování. Odstraňujeme také jejich odkvetlé květy. Velkokvětým růžím odstřihneme květ i s dvěma horními listy a mnohokvěté zkrátíme těsně pod květenstvím. Růže musíme v tomto období chránit proti černé skvrnitosti listů a padlí.
- U trvalek po odkvětu odstraňujeme semeníky. Uschlá květenství nejen, že nepůsobí esteticky, ale také rostlinu zbytečně vysilují. Když rostlinám semeníky odstraníme, můžeme se navíc u některých druhů rostlin dočkat druhého vykvetení.
- Leknínům je třeba odstraňovat nadbytečné listy, aby nepokrývaly celou vodní hladinu.
Zdroj: www.zahrada.cz