Poradna pro váš dům a zahradu

Poradna pro váš dům a zahradu Nově vám v každém článku poskytneme rady ohledně vašeho domu, aneb na co byste neměli v daném měsíci zapomenout.

Co dělat na domě v prvních jarních dnech, kdy slezl sníh?

Jako první byste měli provést obhlídku domu. Většinou každý rok nám zima připraví nějaké to překvapení. Často to vypadá jen na drobnost, ale i za tou se mohou skrývat vážné problémy, které se navíc neprojeví v domě ihned. Například voda, která se nám do domu dostane, se může vypařovat i několik let. Umíme si představit, co to může udělat s dřevěnými trámy. Prohlídka není nijak náročná, naopak nám může ušetřit spoustu peněz a horu starostí.

Začneme na střeše. Je třeba pozorně prohlédnout krytinu, zejména hřeben, zda tam nechybí nějaká vrchní taška. Dále je dobré spočítat sněháky, tj. vystouplé části v plechových úžlabích a na nižší části střechy, které zajistí rovnoměrné odtávání sněhu při oteplení. Často jsou ohnuté a někdy i utržené. Po extrémní zimě, jako byla tato, určitě prohlédneme i okapy. Mohou být plné nepořádku, nebo dokonce popraskané od ledu. Jsou vysoko, a tak to ze země může vypadat, že je vše v pořádku, opak však bývá pravdou.

A pokračujeme obhlídkou půdy. Zde můžeme jen na jaře jasně vystopovat prasklé tašky a místa, kudy nám na půdu zatéká. Vidíme také místa, kde se objevily stopy po úniku tepla stropem z domu. Všechny fleky na půdě však nemusí být od vody zateklé, může se také jednat o vodu zkondezovanou. Teplý vzduch může během zimy projít stropem, zvláště když není dostatečně izolovaný. Tento teplý vzduch se srazí na studené konstrukci krovu nebo na střeše. V těchto měsících je vše ještě čerstvé a je to dobře vidět. Je dobré označit fixou místa, jež vypadají podezřele. Jakmile se totiž do střechy naplno opře jarní sluníčko, všechno zmizí.

Posledním dobrým krokem je zkontrolovat okna a interiér domu a označit místa plísní. U oken je dobré krátce mrknout na stav povrchu tj. laku, zda není narušený ledem. Málo se ví, že výrobci oken mají často v záručních podmínkách nátěry oken zdarma.

A příště si povíme více o tom, jak se nejlépe postarat o úpravu pozemku kolem domu...


Pochvalte nás přátelům

Velká soutěž

Novinky a zajímavosti

Novinky a zajímavosti

ZDARMA na Váš email

zadejte Váš email, prosím

Pro využití online dotazu je nutný souhlas

Odhlášení z odběru

Už nechcete dostávat novinky a soutěžit o hodnotné ceny?

Odhlásit se