Barabiznu proměnili v supermoderní vilu

Podstatný podíl architektury na polském venkově stále tvoří domy nevalného vzhledu postavené v době, kdy vládl komunismus.

Tyto domy byly ponechány svému osudu příliš dlouho, a tak celé roky ba i desetiletí pustly, a mnoho z nich se mezitím stalo neobyvatelnými. Tak špatně to dopadlo i s domem, jehož působivou proměnu bychom vám chtěli ukázat.

Dnes si uděláme malý výlet do Polska, kde podstatný podíl venkovské architektury stále tvoří domy nevalného vzhledu postavené v době, kdy zde vládl komunismus. Příliš dlouho byly tyto domy ponechány svému osudu, a tak celé roky ba i desetiletí pustly. Mnoho z nich se mezitím stalo neobyvatelnými. Tak špatně to dopadlo i s domem, jehož působivou proměnu bychom vám chtěli ukázat. Na následujících obrázcích můžete vidět, jak si s přestavbou domu poradili odborníci z projekční kanceláře Sasiak - Sobusiak z Poznaně.

Před tím: Smutná šeď

Jedná se o dvoupodlažní krychlovou budovu s plochou střechou a přístavbou bez jakéhokoliv náznaku půvabu. Tristní dojem šedivé fasády nezmění ani několik spíše malých oken a vše podtrhuje neudržovaná a zarostlá zahrada. Tahle šedivá myš by si nový šmrnc zasloužila…

Potom: Moderní a přátelské

Těžko uvěřit, že tento dům je skutečně tatáž budova na předcházejícím snímku. Tady se projektanti opravdu předvedli. I když krychlová forma v podstatě zůstala zachována, dostal dům s pomocí rafinovaných výčnělků a nové střechy svěží a moderní tvář. Místo žalostně šedivé barvy zde dostává místo přátelský teplý krémový tón, který se světlými dřevěnými prvky a četnými okny působí velmi živě. K tomu ještě dům disponuje integrovanou garáží a prostornou terasou.

Potom: Přívětivější vstup

Přátelskou atmosféru vytváří elegantní vstupní zóna, kterou jistě ocení mnohé návštěvy. Také venkovní prostory prošly generálkou a jejich kompletní přeměna působí moderně a svěže. Zpustlou divočinu na první fotografii nahradil vkusný záhon se zakrslými dřevinami a pečlivě zastřižený trávník.

Potom: Nápaditá organizace prvků

Zatímco starý dům působil jako jeden masivní blok, tak výsledek přestavby se prezentuje vzdušně a moderně. Nová terasa dostala dekorativní rám, který vyznačuje přechod na zahradu a představuje tak zdařilý příklad promyšlené moderní architektury.

Potom: Hra s formami a materiály

Na starém domě nebyla ani stopa po architektonické důmyslnosti a poutavých detailech. Potom co se experti ujali práce a pohráli si s geometrickými formami, skleněnými plochami a kontrastem mezi omítkou a dřevem, vznikla působivá a zároveň velice vkusná metamorfóza domu.

Originál článku (v němčině) je zde.


Pochvalte nás přátelům

Velká soutěž

Novinky a zajímavosti

Novinky a zajímavosti

ZDARMA na Váš email

zadejte Váš email, prosím

Pro využití online dotazu je nutný souhlas

Odhlášení z odběru

Už nechcete dostávat novinky a soutěžit o hodnotné ceny?

Odhlásit se