Starou stodolu přestavěli na originální dům

Starou stodolu přestavěli na originální dům 01

Staré stodoly, stáje a selské domy mají svoje netušené možnosti. Za omšelou fasádou s malými okny se totiž často skrývá neodolatelný šarm zachovalých masivních trámů a zdiva z poctivých pálených cihel.

Přetvořit takovéto skryté poklady našich předků na bydlení, které splňuje nároky dnešní moderní rodiny, ovšem vyžaduje úsilí a nápaditost. Chceme vám ukázat rekonstrukci jedné staré stodoly na stylový dům, se kterou si šikovně poradil holandský architekt Joep van Os.

Starou stodolu přestavěli na originální dům 02

Předešlá fotografie ukazuje potenciál, který je obsažen ve starých selských staveních. Dřevěné trámy a části cihlového zdiva musí být v každém případě zachovány, neboť právě tyto prvky propůjčují domu nezaměnitelný venkovský charakter. Při přestavbě je třeba postupovat citlivě, abychom rustikální duch stavby udrželi.

Starou stodolu přestavěli na originální dům 03

Střecha z pálených tašek byla kompletně vyměněna a vnější stěny budovy zatepleny. Uvnitř byly položeny nové podlahy a rozvody elektřiny, plynu, vodovodu a kanalizace. Některé stěny byly strženy, jiné vyčištěny a naproti tomu jiné zděné přepážky byly dostavěny. Kromě toho byl v jedné části domu přistavěn strop, takže vzniklo navíc nové podkroví.

Starou stodolu přestavěli na originální dům 04

Byl vytvořen 8 metrů (až po střechu) vysoký prostor s nezakrytými dřevěnými trámy, které propůjčují domu jeho osobitý ráz. Odpočívat v takto vzdušném a velkolepém obýváku musí být nádherný pocit.

Starou stodolu přestavěli na originální dům 05

Přízemí je tvořeno otevřeným prostorem, kde obývací pokoj plynule přechází v kuchyň a jídelnu. Uprostřed (za stěnou s televizorem) se nachází schodiště, které vede do patra.

Starou stodolu přestavěli na originální dům 06

Kuchyň je instalována mezi obývací pokoj a jídelnu. Přesně pasuje mezi útvary dřevěných trámů. Zvolená černá barva kuchyně a její moderní vybavení vytváří zajímavý kontrast s rustikálním stylem domácnosti.

Starou stodolu přestavěli na originální dům 07

V jídelně vidíme nádherné kontrasty barev a povrchů – staré dřevo, holá cihlová zeď, podlaha z pohledového betonu. Pohodlná kožená křesla spolu s masivní dřevěnou deskou stolu jsou zárukou dobrého posezení. Trochu oprýskaná lampa nad stolem a částečně zkorodované staré reklamní cedule na zdi přidávají tomuto koutu domu jemný industriální nádech.

Starou stodolu přestavěli na originální dům 08

Zde je detailní pohled na dřevěné trámoví. Za pozornost také stojí staré bedny, které slouží jako originální podstavec na gramofon, skříňky na elpíčka a bar.

Starou stodolu přestavěli na originální dům 09

Z tohoto úhlu vidíme jak schodiště vedoucí do podkroví, tak i velké plochy oken, kterými proudí do vnitřního prostoru spousta denního světla. Z oken je navíc nádherný výhled do okolní krajiny. Všimněte si bodových osvětlení v podlaze, které ze spodu vrhají kužely světla na staré trámy, jejichž povrch je tak ještě více zvýrazněn. Horizontální bodové osvětlení schodů je hezké a zároveň i praktické. Celé schodiště také plní funkci betonové podpěry pro dřevěné trámy.

Starou stodolu přestavěli na originální dům 10

Zlatý hřeb tohoto domu se nachází v podkroví. Také zde se architekt vzdal možnosti rozdělit prostor na několik menších místností a raději vytvořil jedno velké podkroví, ve kterém na sebe plynule navazuje koupelna, šatna a ložnice.

Starou stodolu přestavěli na originální dům 11

Mokrý prostor zahrnující samostatně stojící vanu a dvě umyvadla je ohraničen soklem mírně zvýšeným nad úroveň podlahy. O útulnou atmosféru se postarají moderní kamna a odhalené dřevěné krovy.

Starou stodolu přestavěli na originální dům 12

Prostorné šatní skříně jsou velice praktické. Sprcha a WC se nalézají v oddělném prostoru.

Starou stodolu přestavěli na originální dům 13

Stará omšelá skříň tvoří nádherný kontrast k naleštěné koupelně a stává se tak neotřelým dekoračním prvkem.

Celý článek (v holandštině) je zde.


Pochvalte nás přátelům

Velká soutěž

Novinky a zajímavosti

Novinky a zajímavosti

ZDARMA na Váš email

zadejte Váš email, prosím

Pro využití online dotazu je nutný souhlas

Odhlášení z odběru

Už nechcete dostávat novinky a soutěžit o hodnotné ceny?

Odhlásit se