O izolaci stropů

Pokud se bavíme o tom, kudy z domů a objektů obecně utíká teplo, odborníci mluví o takzvané „obálce“. Je to vlastně podlaha, stěny, okna a dveře, strop a střecha. To vše „obaluje“ dům a má vliv na to, kudy a v jakém množství teplo utíká. Máme konstrukce, kterými uniká tepla hodně (např. okna) a naproti tomu místa, kudy uniká tepla málo (podlaha domu).

Bilance tepla u rodinného domu

Zdroj: http://www.energyweb.cz

Pokud chceme hodně ušetřit a málo do toho investovat (jak se říká za málo peněz hodně muziky), musíme začít tam, kde utíká hodně tepla. Jak jsme se učili už ve škole teplý vzduch stoupá vzhůru. Od kamen nebo topení vystoupá teplý vzduch ke stropu a pokud není strop dobře izolovaný, projde na půdu a uteče z domu pryč. Pokud tedy chceme rychle ušetřit, jako první krok bychom měli zvážit zateplení stropu.

Izolace stropu je doslova za hubičku. Je to tak. Pokud zvážíme, že například za izolační fasádu vydáme statisíce (300-600 tis. korun), za strop je to 10x méně! Je to rychlé a vysoce účinné. Ve stropě totiž nejsou okna ani dveře, nemusíte dělat omítky, na půdu vede jen jeden malý vstup často jen 40x60 cm. Strop často také tvoří velkou plochu domu, a tedy hodně tepla jím uteče. Stavební firmy, ale i řemeslníci toto opatření moc nedoporučují, protože je poměrně levné. Raději doporučí fasádu nebo okna, protože i když je dodají za sousedskou cenu, mají z nich slušný zisk. Je to ale škoda, protože návratnost investic vložených do izolace stropu je přímo raketová. Známe případy, kdy se izolace zaplatila do 3 let. Zpravidla se však pohybuje od 4-8 let, podle druhu domu a režimu vytápění.

Nezávazná poptávka
	

Sledujte nás

Akční nabídky a slevy