Domácí kompostér pro pěstování bio-zeleniny ve městech

Domácí kompostér pro pěstování bio-zeleniny ve městech 01

Pokud bydlíte ve městě a zatoužili jste někdy vypěstovat si sami čerstvou zeleninu v bio-kvalitě, nemusíte si hned pronajímat zahrádku a mít starosti se zaléváním.

Pro typické městské obyvatele zvyklé ve svém volném čase žít spíše kulturním životem je tu plně soběstačný domácí záhon a kompostér zároveň, který vydrží 15 dní bez zalévání. Vše v jednom větším truhlíku, který se prodává pod jménem Noocity Growbed. Stačí mít balkón nebo terasu, kam byste truhlík umístili na denní světlo.

Domácí kompostér pro pěstování bio-zeleniny ve městech 02

Truhlík je ve spodní části důmyslně vybaven porézní nádržkou na vodu, která se tak přirozeně pomocí kapilární vzlínavosti dostává ke kořenům rostlin. Vodu do nádržky doléváte otvorem ve vrchní části rámu. Prakticky to znamená, že truhlík nikdy nepřelejete a hlína v něm zůstane vždy vlhká akorát. Jakmile jen trochu poklesne hladina vody v nádržce, je spodní část truhlíku také odvětrávána. Tím je umožněno provzdušňování kořenového systému rostlin. Jelikož vzduch obsahuje 78% dusíku, provzdušnění podporuje růst a množení tzv. nitrifikačních bakterií nacházející se u kořenů rostlin. Tyto velice užitečné bakterie jsou totiž schopny vyrobit ze vzdušného dusíku složitější dusíkaté sloučeniny, které pak rostliny využijí jako zdroj energie. Takže rostliny jsou silnější a zdravější.

Domácí kompostér pro pěstování bio-zeleniny ve městech 03

Uprostřed truhlíku se nachází také děrovaná kompostovací nádoba na zbytky potravin. Kompost občas můžete zalít malým množstvím vody, a urychlit tak jeho zrání a zvýšit transport živin ke kořenům. V truhlíku lze pěstovat např. salát, ředkvičky, kedlubny, mangold, pór, jahody nebo třeba bylinky a koření.

Domácí kompostér pro pěstování bio-zeleniny ve městech 04

Domácí kompostér pro pěstování bio-zeleniny ve městech 05

Celý článek (v angličtině) je zde.


Pochvalte nás přátelům

Velká soutěž

Novinky a zajímavosti

Novinky a zajímavosti

ZDARMA na Váš email

zadejte Váš email, prosím

Pro využití online dotazu je nutný souhlas

Odhlášení z odběru

Už nechcete dostávat novinky a soutěžit o hodnotné ceny?

Odhlásit se