Starý kostel přestavěli na dům snů

Starý kostel přestavěli na dům snů 01

Chtěli bychom vám představit unikátní proměnu jednoho nepoužívaného a již odsvěceného kostela v Holandsku. Autoři projektu byli specialisté ze studia Ruud Visser Architekten, kteří při své práci pečlivě dbají, aby jejich domy byly citlivě zasazeny do svého okolí. Vždy zohledňují výhled, přístupnost slunečního svitu, historii místa a mnoho dalších faktorů.

Starý kostel přestavěli na dům snů 02

Impozantní průčelí

Ve 30. letech minulého století byl nedaleko Rotterdamu zřízen dřevěný kostel. O tři desetiletí později pak ztratil svoji funkci modlitebny a byl využíván jako sklad a garáž až do doby než starý kostel koupila rodina se dvěma dětmi a upravila ho k účelu bydlení.

Po rozsáhlé rekonstrukci se budova blyští v novém kabátě. Charakteristický vzhled kostela byl částečně zachován. Velká skleněná plocha průčelí přenáší bývalý chrám Páně do současnosti a dává mu moderní vzhled. Zadní strana domu leží přímo na břehu řeky Rotte.

Původní kaple s uzavřeným prostorem byla rozšířena o moderní skleněné průčelí, skrze kterou si mohou obyvatelé domu užívat nádherný výhled na vodu a do okolní krajiny. Předokenní žaluzie u skleněného průčelí jsou tvořeny velkými lamelami darující stín vnitřnímu prostoru. Pod nimi se nacházejí posuvné vstupní dveře. Postranní stěny byly změněny málo a jejich vzhled je většinou původní.

Starý kostel přestavěli na dům snů 03

Kostka v kostele

Aby byl kostel upraven k bytovým účelům pro jednu rodinu, bylo navíc vestavěno jedno patro. Bílá kostka stojící na pilířích obsahuje ložnice, koupelny a mnoho úložného prostoru. Podkroví vzniklé vestavbou kostky může být využito jako hostinský pokoj.

Přízemí je rozděleno na obytný prostor s kuchyní, jídelnou, obývacím pokojem a také třetí koupelnou. Dále přízemí obsahuje prostor s komorou, technickou místností a garáží. Kuchyň a obývák jsou decentně rozděleny zdí, do které je integrován krb navozující útulnou atmosféru při jídle i odpočinku.

Starý kostel přestavěli na dům snů 04

Kombinace starého s novým

V prostoru před skleněnou stěnou byla kostelní loď ponechána odkrytá a tak se zde strop klene do impozantní výše. Díky tomuto rozdělení vznikla lákavá souhra mezi soukromou sférou domova a vznešeností starého kostela. Barevně spolu ladí bílá a antracitově černá s teplým hnědým tónem starých trámů a obložení stropu. Vnitřní prostor profituje nejen z otevřené dispozice budovy, ale také díky prosklenému průčelí z okolní přírody. A takové bydlení lze směle nazvat jako noblesní.

Vstupní hala

Vchod původně umístěný na přední straně domu byl přemístěn na postranní část. Vkročíme-li do budovy, ocitneme se na ústřední chodbě, která spojuje schodiště do sklepa a do poschodí. Přestavěný kostel nabízí hodně užitné plochy, najdeme zde dokonce saunu, čítárnu a hrací místnost pro děti.

Starý kostel přestavěli na dům snů 05

Původní trámová vazba

Původní trámy z lepeného lamelového dřeva zůstaly zachovány a byly záměrně integrovány do jinak velmi moderně vybaveného interiéru. Viděno hrubou optikou obnažené trámy vytvářejí půvabný kontrast k minimalistickému designu domu.

Starý kostel přestavěli na dům snů 06

Vytápění a chlazení

Dům je vybaven vysoce kvalitním topným a chladicím systémem, který se stará o příjemné vnitřní klima. Jeho základem je podlahové topení, které je temperováno na konstantní teplotu a také doplňkový systém, který zpětně získává teplo z odpadního vzduchu a odpadní vody ze sprchy. Větrací jednotky umožňují určité zóny domu ohřát nebo ochladit tak, že v každém prostoru domu panuje požadovaná teplota.

Starý kostel přestavěli na dům snů 07

Naši návštěvu ukončíme ještě pohledem do nádherné krajiny u řeky.

Článek v německém originále si můžete přečíst zde.


Pochvalte nás přátelům

Velká soutěž

Novinky a zajímavosti

Novinky a zajímavosti

ZDARMA na Váš email

zadejte Váš email, prosím

Pro využití online dotazu je nutný souhlas

Odhlášení z odběru

Už nechcete dostávat novinky a soutěžit o hodnotné ceny?

Odhlásit se