Tmavou špeluňku proměnili v zářivý moderní byt

Tmavou špeluňku proměnili v zářivý moderní byt 01

Časy se mění a spolu s nimi i architektura, kterou vnímáme jako moderní a aktuální. Tomu nyní odpovídají i renovace a sanace mnoha budov a bytů, které jsou oblékány do moderního hávu, aby se v nich obyvatelé mohli cítit opět stoprocentně dobře.

Ve španělském městě Bilbao stáli experti ze studia Garmendia Cordero Arquitectos před úkolem přestavět zastaralý a zchátralý byt a modernizovat jej pro jeho nové obyvatele. Největší výzvou byl přitom půdorys, který s úzkou chodbou dlouhou jedenáct metrů a mnoha malými těsnými pokoji dnešním nárokům na bydlení moc neodpovídal. Pojďme se podívat, jak si s tím architekti poradili.

Dříve: Zastaralý se složitým půdorysem

Tmavou špeluňku proměnili v zářivý moderní byt 02

Na počátku renovace a přestavby stálo nekompromisní odkrytí bytového jádra. Aby vznikl dojem velkorysého, vzdušného prostoru byly nenosné příčky většinou odstraněny. Kromě toho byly renovovány stropy, okna, podlahy a nově přeloženo potrubí s kabeláží. Zde vznikl ze dvou malých pokojů rozsáhlý prostor, který by se měl později stát centrem bytu...

Poté: Pocit otevřenosti

Tmavou špeluňku proměnili v zářivý moderní byt 03

Zde vidíte výsledek rekonstrukce uvedené výše. Na snímku můžete pozorovat velkorysou obývací a jídelní část, která je díky velkým oknům zaplavena denním světlem a zároveň vyzařuje styl a útulnost. Jako pocta historickému půvabu bytu zůstaly zachovány okenní rámy, jakož i obnažené dřevěné trámy. Ty propůjčují prostoru osobnost a charakter a tvoří poutavý kontrast k jinak velmi modernímu designu.

Poté: Moderní design

Tmavou špeluňku proměnili v zářivý moderní byt 04

V opačném směru se nám naskýtá pohled na napůl otevřenou kuchyň sousedící s jídelním koutem a na dlouhou chodbu vedoucí k ostatním místnostem 90m² velkého bytu. Výběr barev se drží decentně zpátky a soustředí se na neutrální, světlé tóny, občasně přerušované barevnými doplňky a tmavými akcenty.

Dříve: Úzká, ponurá chodba

Tmavou špeluňku proměnili v zářivý moderní byt 05

Jak již bylo zmíněno, chodba byla takříkajíc problémové dítě bytu. Úzký a dlouhý koridor působil chmurně a tmavě, nenabízel prakticky žádné místo a kromě toho disponoval jen zastaralou podlahou, ošklivými zdmi a nepropouštěl denní světlo.

Poté: Plynulé přechody

Tmavou špeluňku proměnili v zářivý moderní byt 06

Architektům se podařilo přivést do chodby přirozené světlo sloučením obývacího pokoje s jídelnou a odstraněním zdí a dveří. Ta nyní působí méně stísněně a méně temně. Nadto se z chodby kvůli otevřenému půdorysu něco málo odstranilo, tím se zkrátilo a napojilo na užitnou a obytnou plochu. Otevřením a plynulými přechody se teď chodba jeví přívětivě a praktičtěji než předtím.

Dříve: Staromódní a tísnivá

Tmavou špeluňku proměnili v zářivý moderní byt 07

Také ložnice měla svá nejlepší léta dávno za sebou. Malá místnost působila skrze mřížovitá okna, štuk a tapety ještě tísnivěji a mnoho nelákala. Zde se toho muselo odehrát spoustu, aby se v tomto pokoji mohli cítit noví obyvatelé opravdu dobře.

Poté: Světlá a přátelská

Tmavou špeluňku proměnili v zářivý moderní byt 08

Jaká to proměna! Nyní v moderní ložnici udává tón zářivá bílá. Ta tak působí mnohem světleji, přátelštěji a velkoryseji než předtím. Kromě toho byla místnost propojena s částí chodby a se vzadu ležícím mini-pokojem. Navíc se rozšířila také o praktickou šatnu. Okna a podlahy byly vyměněny, staromódní tapety musely ustoupit a již vyvstává atmosféra, která vyzařuje klid a vyrovnanost a vybízí k relaxaci.

Originál článku (v němčině) je zde.


Pochvalte nás přátelům

Velká soutěž

Novinky a zajímavosti

Novinky a zajímavosti

ZDARMA na Váš email

zadejte Váš email, prosím

Pro využití online dotazu je nutný souhlas

Odhlášení z odběru

Už nechcete dostávat novinky a soutěžit o hodnotné ceny?

Odhlásit se